A kairói ékszerdoboz
Asszuánba indulás előtt az iszlám kultúrával ismerkedtünk.
Amikor keleti mesevilágról beszélünk, nekem mindig ennek a Rhoda szigeti ékszerdobozkának a díszítőelemei jutnak eszembe.
A hotelből indulva a Manial Palaceban kezdtük napunkat.
A Manial palota és múzeum egy egykori Alawiyya dinasztia korabeli épületkomplexum Kairó déli részén. A birtok és építményei tükrözik a 19. század végi és a 20. század eleji egyiptomi királyi herceg és örökös életmódját.
A birtok öt különálló és jellegzetes stílusú építményeit perzsa kertek és parkok veszik körül a Nílus egy kis ága mentén.
Mohammed Ali Tewfik herceg építette 1899 és 1929 között. Ő volt Farouk király nagybátyja.
A palotát olyan stílusban tervezte meg, amely az európai szecessziót, rokokót ötvözi számos hagyományos iszlám építészeti stílussal, beleértve az ottomán, arab andalúz, perzsa építészeti stílusokat, ihletett kombinációkat teremtve a tértervezés, az építészeti és belső dekoráció, valamint a pazar anyagok terén.
Ez ad otthont kiterjedt művészetének, bútorainak, ruházatának, ezüstjének, tárgyi gyűjteményeinek.
A palota vadász termében kezdtük a látogatást, ahol az Egyiptom szerte vadászott, elejtett állatok gyűjteményei találhatóak a tengeri teknőstől, óriási rákoktól kezdve a vad oroszlánokon, színesebbnél színesebb pillangókon át a Nílusi krokodilig, madarakig.
A kőoroszlánok által őrzött óratorony mellett elhaladva betértünk a mecsetbe. Ha láttatok már gyönyörűt!…Hjaj úgy éreztem ez a szóhoz sem jutok kategória. A mecset gyönyörű szép, kék kerámia burkolata egy örmény kerámikusnak köszönhető. Belépéskor levettük cipőnket. Miközben lépdeltem vastag szőnyegek szálai cirógatták talpamat, ámulva-bámulva néztem körbe, tekintetem felfelé szegezve.
A gyönyörű zöld kerten áthaladva a királyi család trónterme, és a lakóövezetek dekorációi nyűgöztek le bennünket, de most már beszéljenek helyettem a képek: