Előzmény:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=394215052710519&id=100063660815568
Cairo a mecsetek fellegvára
A Manial Palacból a Citadellával szemben lévő Sultan Hassan és El Rifai mecsetekbe vezetett utunk.
A kairói fellegvárral szembeni El Rifai mecset egyben Muhammad Ali családjának királyi mauzóleuma is. A mecset a 14. századi Hassan szultán mecsetjével szemben épült, építészetileg a régebbi mecset kiegészítéseként.
Ez része volt Egyiptom 19. századi uralkodóinak hatalmas kampányának , amelynek célja volt hogy összekapcsolják magukat Egyiptom iszlám történelmének korábbi korszakainak dicsőségével, és modernizálják a várost.
Az Old Cairo magyar vonatkozásai
Az El Rifa’i mecsetet két szakaszban építették 1869 és 1912 között. Khedive Ismail pasa anyjának rendelték meg. Az eredeti építész Husszein Fahri pasa volt, de az építkezés első szakaszában meghalt, és a munka leállt, miután Khedive Ismail Pasha 1880-ban lemondott a trónról. 1905-ben már magyar vonatkozásokkal folytatódtak a munkálatok ugyanis a munkát Herz Miksa magyar építész, a Kairói Műemlékvédelmi Bizottság vezetője irányította.
Az utolsó iráni Sah
A királyi család sírhelyei felé nyíltak a zárt ajtók, idegenvezetőnknek Heshamnak köszönhetően. A mecset egy másik részében viszont az uralkodóktól eltérő sírhoz érkeztünk. Én ekkor még tervben sem voltam, számomra csak történelem, de utastársam János életében a történet mély nyomott hagyva elevenedett meg, amikor megtudta, hogy az utolsó iráni sah Mohammed Reza Pahlavi sírjánál állunk. A sahot bukását követően Egyiptom, Mohamed Anwar Sadat döntése alapján befogadta, de nem sokkal később súlyos betegségben elhunyt.
Nyíltak a további zárt ajtók, az ott dolgozók bemutatták nekünk, hogy az építészeti remekművek hogyan továbbítják a hangot, amikor a korán sorait és imákat kántált nekünk. Meghitt élmény volt hallani is, hát még annak, aki az imát mondta.
A szellemi élményeket magunk mögött hagyva az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába haladtunk, ahol megcsodáltuk a Kába kő azon borításának részét, melyet Egyiptom a gazdagabb időkben utoljára küldött Mekkába.
A múzeum Egyiptom történelmi vonatkozásait a predinasztikus kortól mutatja be napjainkig. Tárlata izgalmas. A királymúmiák részére kialakított végső nyughely pedig méltó az ott nyugvók nagyságához.
Asszuánba indulás előtt elköltöttük ebédünket, és indultunk egyenesen a reptérre.
A reptéren várva:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=385825793549445&id=100063660815568