Kőfejtőben jártunk
Az ókori Egyiptom kőbányái egykor minőségi követ igyekeztek készíteni dekoratív műemlékek, például szobrok, obeliszkek építéséhez.
Ezek a kőbányák ma már elismert régészeti lelőhelyek, körülbelül 80%-uk a Nílus Völgyében találhatóak. Egy része azonban eltűnt a Nasszer-tó vize alatt, bizonyos bányák pedig a modern bányászati tevékenység következtében vesztek el.
Az asszuáni kőbányák a Nílus mentén találhatók Asszuán városában. Ilyen kőfejtőbe látogat el az a turista is, aki a város egyik legforróbb térségében a befejezetlen obeliszket kívánja megtekinteni.
Számomra ez a harmadik kőbánya, ahol megfordultam. Ez a kifogyhatatlannak tűnő homokkő forrás Asszuántól északra, az Új-birodalom időszakától kezdve számos, számunkra szemet gyönyörködtető templom vagy szobor megszületését tette lehetővé. Gondoljunk a Karnak templom kos szfinxeire, melyek homokkőből készültek.
Döbbenetes a látvány, ahogy óriási kődomborulatok mélyébe vájtak, mintha egy életlen késsel leszeltek volna rengeteg tonna kőtömb kockát, hogy azokat utána megfaragják.
A bánya csúcspontjáról a kilátás szemet gyönyörködtető. Én eddig ilyet csak az Egyiptomról szóló dokumentumfilmekben láttam. Olyan jó érzés, amikor érzed, tapintod, kézzel foghatod azt, amit korábban csak a National Geographic csatornán nézett film sugárzott.