Tíz éve járok ebbe a völgybe, de ezt a sírt még sosem tekinthettem meg, ugyanis zárva volt, turistákat nem fogadott. Igazi látogatásba épített fitnesz programot tudhat magának, aki ezt a hegyoldalt IV. Thotmesz sírjáig megmássza, de az élmény, főként szakmai szemmel nézve kárpótolni fogja.
Rejtett sír a Királyok Völgyében – KV43
A Királyok Völgyében található 63 számozott és mintegy két tucat betűvel jelölt sír, illetve akna közül a 43-as sorszámú IV. Thotmesz végső nyughelye, amely a „A királyok kapuinak völgye” keleti részében kapott helyet. A 18. dinasztia sírjainak kialakításánál nagyon fontos szerepet játszottak a biztonsági szempontok. A sírok bejárata a völgyben található oldalágak oldalágaiban találhatók, azoknak is a végeiben, nehezen megközelíthető helyen. Így is van ebben az esetben is, a 18. dinasztiabeli kortársaihoz híven IV. Thotmesz sírját magasan a völgyben, elrejtve vájták ki egy hatalmas szikla belsejében, sokat kell sétálni felfelé, de a lépcsőzés egy szakaszon a sírhoz jutást megkönnyíti. Ehhez a túrához jó egészségi kondíció szükségeltetik.
Howard Carter, a Tutankhamon sír felfedezője
1902-ben az amerikai Theodore Monroe Davis engedélyt kapott kutatások folytatására a völgyben. Howard Carter irányítása alatt álló csapata királyi és nem királyi sírok felfedezésén dolgozott, amikor 1903-ban felfedezték IV. Thotmesz sírját. A sírból akkor gazdag leletanyag került elő, így fából készült király- és istenszobrok, dobozok, ládák és bútorok, harciszekér, fából készült hajók. A sornak még nincs vége, találtak még fából és fajanszból készült Usébtiket, fajansz amuletteket, edényeket és további használati tárgyakat, amelyekről úgy tartották, hogy a túlvilágon a fáraónak szükségeltetik.
IV. Thotmesz sírjának látogatása
Wow! Ezúttal én is itt vagyok! Szívem majd kiugrik, úgy dobog. Minden új élmény előtt izgatott vagyok.
Miután feljutottunk a sír bejáratához, megálltunk, szusszantunk és levegő után kapkodtunk. Pár perccel később elindultunk a hegy gyomrának mélyébe, lefelé haladva a sírkamráig egészen, hosszú lépcsősoron nagy léptekkel haladunk előre. A sziklába vájt folyosó falaira dekoráció már nem került, csak a kifaragott kőzet nyomai utolérhetők.
Ígaz, hogy előre haladva a falak felületén továbbra is alig láthatunk valamit, de ami megmaradt, azért nagyon érdemes ide eljönni és megnézni. A lépcsősor alján egy dekorált kamrába értünk. Ami engem első pillanatra megragadott az a plafonra felfestett csillagos égbolt. Az oldalsó falak dekorációjában főként azt látjuk, amikor a király istenek, istennők társaságában sorakozik, de itt található egy felirat is. A sírkamra szintjén elhelyezkedő, azt megelőző kamra falán hieratikus graffitót láttunk, amely Horemheb fáraó 8. uralkodási évéből származik. A temetés megújításáról szól, a síron helyreállítási munkákat végeztek.
A sírban soha nem okozott kárt esőzések hordaléka, a falfestmények és az uralkodó szarkofágja kiváló állapotban maradtak fenn.
Ebből a kamrából balra fordulva, a hat oszlopos sírkamrába léptünk, amelynek a végében egy mélyedésben a sárga kvarcitból készült szarkofágot és fedelét megtekintettük. Formája még kartusra hajaz, egyik vége lekerekített, másik vége téglalap forma szerint szögletes. Fej részénél Neftüsz, láb részénél Ízisz istennők védelmezik a szarkofágot.
GOLDEN PARADE – az egyiptomi fáraók felvonulása
A 21. dinasztia korában IV. Thotmesz múmiája átkerült a KV35-be (II. Amenhotep sírjába), a sír bejáratát pedig kőlapokkal és hordalékkal fedték le. A sírrablók miatt IV. Thotmesszel együtt elrejtett több király múmia teste felfedezésüket követően bekerültek a Kairói Régészeti Múzeumba. A Múzeum évtizedeken át adott otthon a nagy uralkodóknak, mígnem 2021. április 3-án egy nagyszabású ünnepség keretében átszállításra kerültek a hozzájuk méltó végső nyughelyükre, az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába. Az eseményen, amely a GOLDEN PARADE nevet viselte személyesen vettem részt. Az ott átélt élményekről egy másik poszt regél. A Civilizációs Múzeum királyi múmiáit elhelyező termeiben 20 uralkodó, 18 király, és 2 királynő pihen.
A több, mint két órás eseményt a világ médiái élőben közvetítették, melyet az alábbi felvételen bárki megnézhet. A videóban 1:33:00-től kezdődik a múmiák konkrét átszállításának filmkockái.
Az egyiptomi fáraók történetét tovább mesélem Egyiptomban személyesen, tartson velem a Királyok Völgyébe. Jelentkezzen!
Egyiptom varázslatos körutazások, programok – Emesés Egyiptom